herb Grudziądza
Logo BIP
Biuletyn Informacji Publicznej
gmina-miasto Grudziądz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Logo ePUAP
panorama Grudziądza

ZARZĄDZENIE NR 577/23 w sprawie określenia zasad wydzierżawiania nieruchomości lub ich części, stanowiących własność gminy-miasto Grudziądz, gminy-miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa na czas oznaczony do 3 lat

ZARZĄDZENIE NR 577/23

PREZYDENTA GRUDZIĄDZA

z dnia 26 października 2023 r.

w sprawie określenia zasad wydzierżawiania nieruchomości lub ich części, stanowiących własność gminy-miasto Grudziądz, gminy-miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa na czas oznaczony do 3 lat

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40 z późn. zm.) oraz art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.) zarządzam, co następuje:

§ 1. Ustala się zasady wydzierżawiania nieruchomości lub ich części, które stanowią własność gminy - miasto Grudziądz, gminy-miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste oraz nieruchomości lub ich części będących przedmiotem użytkowania wieczystego gminy-miasto Grudziądz, gminy-miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa na czas oznaczony do 3 lat, z wyłączeniem nieruchomości lub ich części stanowiących pas drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1376 z późń. zm.);

§ 2.1. Oddanie nieruchomości lub ich części w dzierżawę na okres do 3 lat, następuje w drodze bezprzetargowej. 

2.2. W przypadku, gdy z wnioskiem o dzierżawę nieruchomości zgłosi się więcej niż jeden wnioskodawca, wydzierżawianie nieruchomości następuje w drodze przetargu.

2.3. Pierwszeństwo dzierżawy nieruchomości zabudowanej budynkiem garażu, pawilonu, kiosku, pomieszczenia gospodarczego itp., przysługuje osobom, które są właścicielami nakładów poczynionych na budowę tych obiektów.

§ 3. Przygotowanie nieruchomości do wydzierżawienia obejmuje w szczególności:

3.1. Zbadanie stanu prawnego nieruchomości, w szczególności co do roszczeń, toczących się postępowań administracyjnych i sądowych. Powyższy obowiązek nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia na czas oznaczony do 3 dni, natomiast w przypadku nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia na czas oznaczony do 3 miesięcy wyłączony jest obowiązek badania roszczeń oraz toczących się postępowań administracyjnych i sądowych.

3.2. Uzyskanie w razie potrzeby niezbędnych opinii, z właściwych komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu szczególnie w zakresie spraw architektury i budownictwa, spraw ochrony środowiska, spraw ochrony zabytków a także w razie potrzeby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu oraz gestorów sieci infrastruktury technicznej, itp.

3.3 Określenie powierzchni terenu do wydzierżawienia wraz z zaznaczeniem go na załączniku mapowym.

3.4. Przeprowadzenie wizji lokalnej (w razie konieczności).

3.5. W przypadku domniemania ewentualnego uszkodzenia, zniszczenia, dewastacji, kradzieży, itp. wydzierżawianych nieruchomości lub ich elementów składowych
i przedmiotów wyposażenia, może zostać pobrana od Dzierżawcy kaucja, której celem jest zabezpieczenie roszczeń w przypadku niewywiązania się lub niedbałego wykonania umowy.

3.6. Kaucja może być wykorzystana na pokrycie strat wynikłych z realizacji umowy. Sprawy dotyczące określenia wysokości kaucji będą rozpatrywane indywidualnie i będą uzależnione od wartości przedmiotu dzierżawy.  

§ 4.1. Nieruchomości przeznaczone do oddania w dzierżawę umieszcza się na wykazie stosownie do zapisu art. 35 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami.

4.2. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy podaje się do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie go na okres 21 dni w siedzibie Urzędu Miejskiego
w Grudziądzu oraz zamieszczenie go na stronie internetowej Miasta Grudziądza, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej o zasięgu obejmującym co najmniej powiat, na terenie którego położona jest nieruchomość oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej gminy – miasto Grudziądz.

4.3. W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent Grudziądza, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej,  wykaz należy przesłać Wojewodzie, w celu jego zamieszczenia na stronie podmiotowej Wojewody w Biuletynie Informacji Publicznej przez okres 21 dni.

4.4. Obowiązek, o którym mowa w ust. 4.1. nie dotyczy oddania nieruchomości w dzierżawę na czas oznaczony do 3 miesięcy.

4.5. Zawarcie umowy dzierżawy następuje niezwłocznie po upływie terminu 21 dni, w którym wykaz wywieszony był do publicznej wiadomości.  

§ 5.1. Stawki czynszu za dzierżawę nieruchomości gruntowych nie mogą być niższe niż wynikające z obowiązujących zarządzeń Prezydenta Grudziądza, w których zostały określone wysokości stawek czynszu za dzierżawę nieruchomości, stanowiących własność gminy-miasto Grudziądz, gminy-miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa.

5.2. W przypadku wyceny nieruchomości, w uzasadnionym przypadku można odstąpić od zastosowania stawek, o których mowa w ust. 5.1. i ustalić wysokość miesięcznej lub rocznej stawki opłat netto za dzierżawę nieruchomości lub ich części bezpośrednio z tej wyceny.

5.3. W przypadku zmiany wysokości stawek czynszu przez Prezydenta Grudziądza, wysokość czynszu dzierżawnego ulegnie zmianie z dniem wejścia w życie nowych stawek czynszu. Zaktualizowana wysokość czynszu obowiązuje bez potrzeby zmiany umowy dzierżawy. O wysokości zaktualizowanego czynszu Wydzierżawiający zawiadamia Dzierżawcę na piśmie.

5.4. Jeżeli w obowiązujących umowach dzierżawy, zawartych przed wejściem w życie niniejszego Zarządzenia, nie ma zapisu o możliwości zmiany czynszu dzierżawnego, w sposób opisany w ust. 5.3., należy ten zapis wprowadzić, zawierając stosowne aneksy do tych umów.  

5.5. Czynsz dzierżawny może być waloryzowany jeden raz w roku, w IV kwartale roku, z mocą obowiązującą od 1 stycznia następnego roku - wg wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za trzy kwartały w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 30 września danego roku. O nowej stawce czynszu Dzierżawca będzie informowany w formie pisemnego oświadczenia Wydzierżawiającego. Zwaloryzowana stawka czynszu wiąże strony, gdy Dzierżawca nie dokona, w terminie 14 dni od daty otrzymania pisemnego oświadczenia, wypowiedzenia umowy z zachowaniem  trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

5.6. Jeżeli w obowiązujących umowach dzierżawy, zawartych przed wejściem w życie niniejszego Zarządzenia, nie ma zapisu o możliwości waloryzacji czynszu dzierżawnego, o którym mowa w ust. 5.5., należy ten zapis wprowadzić, zawierając stosowne aneksy do tych umów.  

5.7. W przypadku korzystania z nieruchomości lub ich części bez tytułu prawnego naliczane będzie wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości w wysokości 200% kwoty czynszu brutto miesięcznie, dobowo lub rocznie, naliczanego zgodnie z obowiązującą stawką dla danego rodzaju dzierżawy, przez cały okres kiedy bezumowne korzystanie będzie miało miejsce. Czynsz roczny będzie naliczony proporcjonalnie do ilości miesięcy, bezumownego korzystania z nieruchomości.

5.8. W przypadku korzystania przez byłego Dzierżawcę z nieruchomości lub ich części po zakończeniu lub rozwiązaniu umowy dzierżawy wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 5.7 naliczane będzie od dnia zakończenia umowy do dnia protokolarnego przekazania nieruchomości Wydzierżawiającemu.

5.9. Wynagrodzenie w wysokości, o której mowa w ust 5.7. nie będzie naliczane, gdy osoba zainteresowana dzierżawą złoży wniosek o zawarcie umowy dzierżawy a Wydzierżawiający nie poinformuje jej na piśmie o odmowie zawarcia umowy. W tym przypadku wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu naliczane będzie w kwocie równej czynszowi dzierżawnemu jaki będzie obowiązywał po zawarciu umowy dzierżawy i będzie pobierane do czasu zawarcia umowy dzierżawy.

5.10. W przypadku poinformowania osoby, która złożyła wniosek o dzierżawę przez Wydzierżawiającego o odmowie zawarcia umowy dzierżawy, wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości będzie naliczane zgodnie z ust 5.7. za okres od dnia poinformowania o odmowie zawarcia umowy dzierżawy przez cały okres kiedy bezumowne korzystanie będzie miało miejsce.

§ 6.1. Bez uprzedniej pisemnej zgody Wydzierżawiającego, Dzierżawca nie może oddać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać, jak również rozporządzać nim w inny sposób. Zakaz powyższy dotyczy także zawierania innych umów i składania oświadczeń woli, przedmiotem których byłaby wydzierżawiona nieruchomość.

6.2. Jakakolwiek umowa określona w ust. 6.1. zawierana z osobami trzecimi, w odniesieniu, do której Wydzierżawiający wyraził uprzednio pisemną zgodę, nie może być zawarta na okres dłuższy niż okres, na który została zawarta umowa dzierżawy.

6.3. Dzierżawca zobowiązany jest do wprowadzenia w umowie, na zawarcie której uzyskał uprzednio pisemną zgodę Wydzierżawiającego, zapisu zgodnie z którym umowa ulegnie rozwiązaniu, bez zachowania okresu wypowiedzenia, w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia podstawowej umowy dzierżawy przed upływem okresu, na który została zawarta.

§ 7.1. Na gruntach będących przedmiotem dzierżawy dopuszcza się na wniosek Dzierżawcy, lokalizowanie tymczasowo obiektów budowlanych po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Wydzierżawiającego, z uwzględnieniem następujących warunków:

1) zabudowa powinna być dokonana zgodnie z warunkami umowy dzierżawy oraz zgodnie z przepisami prawa budowlanego;

2) koszty wzniesienia i rozbiórki obiektów ponosi Dzierżawca;

3) po zakończeniu dzierżawy Dzierżawca jest zobowiązany do zlikwidowania na żądanie Wydzierżawiającego wszelkich poczynionych przez siebie naniesień;

4) likwidacja naniesień, o których mowa w pkt 3, nie może stanowić podstawy do żądania jakiegokolwiek odszkodowania od Wydzierżawiającego.

§ 8.1. Z chwilą zakończenia umowy dzierżawy grunt musi zostać uporządkowany i przywrócony do stanu pierwotnego, wolnego od zabudowy, na koszt Dzierżawcy.

8.2. Dzierżawcy nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów pozostawionych na dzierżawionej nieruchomości.

§ 9. Traci moc Zarządzenie Nr 462/21 Prezydenta Grudziądza z dnia 6 września 2021 r. w sprawie określenia zasad wydzierżawiania nieruchomości lub ich części, stanowiących własność gminy-miasto Grudziądz, gminy-miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa na czas oznaczony do 3 lat

§ 10. Wykonanie Zarządzenia powierzam Dyrektorowi Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Kudlewska 27-10-2023 13:01
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Katarzyna Kudlewska 26-10-2023
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Kopczyński 10-11-2023 07:02